Współpracę z Fundacją Pociecha rozpoczęliśmy dzięki projektowi ŚWIETLIX. Nasza świetlica została doposażona w dodatkowy sprzęt komputerowy. Dzięki Sponsorom pozyskanym przez Fundację nasi podopieczni otrzymali wyjątkowe prezenty świąteczne.
Fundacja Pociecha sfinansowała wakacyjne atrakcje takie jak: Jump City, Park linowy, Escape Room oraz zajęcia w Experymencie. Dzięki pozyskanym przez Fundację Sponsorom mogliśmy zjeść ciepły posiłek podczas całodziennych wycieczek.
Wakacje kojarzą się z czasem wolnym, zabawą i leniuchowaniem. Jednak dla nas to nie tylko czas odpoczynku, jest to również czas intensywnego rozwoju. Podczas wakacji rozwijamy naszą kreatywność, koncentrację oraz komunikację interpersonalną i to wszystko podczas wspaniałej zabawy.
Bractwo rycerskie Kerin w Subkowy
Szaleństwa na świeżym powietrzu i basenie
Wycieczka do ZOO w Gdańsku
Kino, lody, kręgielnia – nie ważne gdzie, ale ważne, że razem i w dobrych nastrojach.
Trzeci tydzień wakacji upłynął nam również ekscytująco jak dwa poprzednie, dzięki Fundacji Pomocy Dzieciom „Pociecha” spędziliśmy miło czas w Jump City, Escap Roomie oraz zjedliśmy wspaniałą pizzę.
Nauka salta pod czujnym okiem trenera
w grupie raźniej 🙂
Czwarty tydzień pełen emocji jak trzy poprzednie 😉 – park linowy, experyment oraz hevelianum
Potrafimy zrobić sami obiad 🙂
Wyprawy do lasu zawsze są ekscytujące
Zajęcia w Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej nie zawsze związane są z wędrówkami po lesie, Pan Marcin potrafi nauczyć nas wielu nowych umiejętności m.in. posługiwania się nożem.
Od 2019 roku współpracujemy z Fundacją Sarigato, dzięki której mogliśmy uczestniczyć w takich projektach jak: lofi robot czy robotyka z klocków lego. W czasie pandemii zmieniono formę zajęć ze stacjonarnych na on-line. Nasz Świetlica przystąpiła wówczas do projektu fundacji – Hakersi, dzięki któremu uczestniczymy w zajęciach z nauki kodowania blokowego w Minecrafcie, konwersacji w języku angielskim oraz korzystamy z korepetycji. Grupa Sarigato zadbała również o naszą edukację w kwestii bezpieczeństwa w sieci oraz zasponsorowała nam wspólne spędzenie czasu wolnego w kinie.
„Warsztaty kreatywne” to projekt sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN. Projekt zakłada cykl zajęć, dzięki którym dzieci zapoznają się z ciekawymi formami spędzania czasu wolnego bez wykorzystania smartfonów, komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Jednocześnie wpływają one pozytywnie na usprawnienie zdolności manualnych, koncentrację uwagi czy ćwiczenie cierpliwość, ponieważ niektóre z zajęć wymagają staranności i wytrwałości, aby osiągnąć założony cel.
String Art to po polsku Sztuka Nici. W tej technice malujemy obrazy bez użycia farb, potrzebne są: deska, młotek, gwoździe i nici. String Art wywodzi się z haftu matematycznego. Zajęcia poprowadzili pracownicy należący do programu wolontariatu pracowniczego Grupy Orlen.
2. Decoupage – technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (np. drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa) – w naszym wypadku zdobiliśmy pudełka na chusteczki.
3. Malowanie kamieni – to nie tylko fajna zabawa, ale również ciekawy efekt. Malowane kamienie mogą być również wspaniałym prezentem np. na Dzień Taty 🙂
4. Haft pętelkowy to technika, w której wbija się specjalną igłę do punch needle w tkaninę, a następnie wyjmuje ją minimalnie ponad nią i wbija z powrotem, wbijasz- wyjmujesz, wbijasz- wyjmujesz. Ten ruch sprawia, że na powierzchni tkaniny tworzy się płaski ścieg, natomiast na drugiej stronie tkaniny tworzą się pętelki.
5. Zegary
Dzięki Fundacji Orlen dzieci otrzymały wyprawki szkolne oraz miały okazję stworzyć własne organizery na biurka w których kredki i mazaki na pewno znajdą swoje miejsce.
Pierwszy tydzień ferii upłynął nam bardzo aktywnie, pomimo braku śniegu bawiliśmy się rewelacyjnie 🙂 Sprawdzaliśmy swoją celność na kręgielni i orientację w terenie na grze miejskiej zorganizowanej przez Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku. Gościliśmy w naszej świetlicy bardzo wyjątkowych gości – z Wizytą duszpasterską przybył do nas Arcybiskup Tadeusz Wojda, który udzielił nam błogosławieństwa oraz higienistka stomatologiczna dzięki której poznaliśmy tajniki dbania o nasze uzębienie. Był też czas na zrobienie drewnianych bałwanków i skrzatów, na zabawy na świeżym powietrzu, na pyszne lody oraz na stworzenie prezentów dla babć i dziadków z okazji ich święta.
Drugi tydzień upłynął szybko i również jak pierwszy był pełen aktywności, uśmiechu i wspaniałych wspomnień. Pływaliśmy , kreatywnie pracowaliśmy na zajęciach w FabLabie oraz w świetlicy oraz poznaliśmy tajniki kodowania ozobotów w Experymencie.
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie upływa nam bardzo kreatywnie, tworzymy różne ozdoby, pieczemy i dekorujemy pierniczki na Oazie Dzieci Bożych oraz udało się uszyć nam piękne choinki na warsztatach w FabLabie.
Co roku Gdański Archipelag Kultury organizuje ogólnopolski konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową. W tym roku postanowiliśmy stworzyć szopkę grupową za którą otrzymaliśmy wyróżnienie. Udało się nam również zdobyć miejsca na podium w kategorii indywidualnej – Ola I miejsce, Milena II
W tym roku w ramach Jasełek zaprosiliśmy rodziców na Misterium o Bożym Narodzeniu, po występie przyszedł czas na prezenty oraz spotkanie „rodzinne”.
Gra w szachy ma bardzo długą historię, najprawdopodobniej pochodzi z Indii, z V – VI wieku n.e. Współczesne zasady dopracowywane były najpewniej w Persji. „Szach mat” oznacza w tym języku „król jest martwy”. W Polsce wzmianki ma temat szachów odnajdujemy od czasów Bolesława Krzywoustego.
Zajęcia szachowe, które odbywają się w naszej świetlicy raz w tygodniu prowadzone są przez Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego w ramach programu „Żyj z pasją”.
Kiedyś były to dla nas „zajęcia”, dziś sięgamy po szachy w każdej wolnej chwili – wspaniała gra 🙂
Jest to wspaniałe miejsce służące kreatywnemu rozwojowi dzieci, stworzone w Gdańsku przez Stowarzyszenie Fablab Gdańsk oraz Fundację Orange. Dzięki zaawansowanym technologiom można w nim nauczyć się jak twórczo korzystać z nowych technologii, by stworzyć dosłownie wszystko. Dopiero co rozpoczęliśmy naszą przygodę z FabLab, a już wiemy, że chcemy by ta przygoda trwała jak najdłużej. Projekt w całości jest finansowany przez Fundację Orange.
Drukuje się jedna z naszych lampek 🙂
Kolejne warsztaty, tym razem bardziej świątecznie 🙂 Dzieci podjęły próbę ręcznego szycia i trzeba przyznać, że poszło im to śpiewająco.
W czasie ferii zimowych mieliśmy okazję zbudować własne roboty oraz uszyć ozdobne chmurki, które podczas szycia wymagały od nas cierpliwości i skupienia – daliśmy radę i zdobyliśmy nowe umiejętności.
Drugi dzień wakacji rozpoczeliśmy wizytą w Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Zajęcia w sali edukacyjnej „Ognik” były dla nas wartościową nauką, ale również wspaniałą zabawą.
Środa – Dzięki pobliskiej bibliotece poznaliśmy świat robaczków 🙂 . Mogliśmy wypożyczyć książki oraz spędzić czas w kąciku zabaw. To było bardzo wartościowe spotkanie zakończone pracą plastyczną.
Czwartek – „Chłodzenie na basenie”. Niektórzy z nas pływają jak rybki a inni pokonali swój lęk przed wodą 🙂 znalazł się również czas na długo oczekiwane slimy
Piątek – minął nam szybko z wieloma atrakcjami, które wymagały skupienia, kreatywności oraz umiejętności pracy w zespole
Kieł – wnuczek smoka wawelskiego
Gąsienica kosmiczna- jej statek rozbił się przy naszej Ziemi i tak znalazła się u nas
Szyszek ( gatunek SMOG)- ślązak mieszkający w Sosnowcu
Za nami drugi tydzień wakacji pełnych emocji
W poniedziałek najstarsze dziewczynki ( Maja, Milena i Daria) przygotowały wspaniałą grę miejską, podczas której musieliśmy wykazać się różnymi umiejętnościami.
Wtorek – dostaliśmy zaproszenie do radia studenckiego MORS na Uniwersytecie Gdańskim, mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda nagranie audycji oraz jak powinien być udzielany wywiad. Po nagraniu udaliśmy się na Wydział Biologii podziwiać bursztyn oraz szkielety zwierząt.
Środa – kręgle są jedną z gier, którą bardzo lubimy.
Czwartek – cotygodniowe szaleństwa na basenie oraz kreatywne wykorzystanie starych drewnianych klocków.
Piątek – spełnialiśmy się artystycznie na zajęciach edukacyjnych w Teatrze Wybrzeże, mogliśmy również poznać pracę aktora od „podszewki” oraz kto mu pomaga w przygotowaniu się do roli.
Trzeci tydzień szybko dobiegł do końca i jak dwa poprzednie był pełen wrażeń i niespodzianek. Odwiedziliśmy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku gdzie graliśmy w gry zespołowe. Wyjechaliśmy do Marszewa na zajęcia w ogrodzie botanicznym połączone z ogniskiem. Jak co tydzień odwiedziliśmy basen a w międzyczasie udaliśmy się na zajęcie z majsterkowania do Castoramy podczas których zbiliśmy budki lęgowe. Pod koniec tygodnia, dzięki uprzejmości Fundacji Sprawni Inaczej mogliśmy wyżyć się artystycznie podczas lepienia z gliny.
Ostatni tydzień wakacji w Świetlicy minął nam bardzo szybko, podczas tego tygodnia spełnialiśmy się kreatywnie oraz sportowo – robiliśmy zwierzątka ze starych gazet, odpoczywaliśmy na plaży oraz wybraliśmy się na wycieczkę rowerową na klif w Gdyni 🙂
Pomimo braku śniegu pierwszy tydzień ferii spędziliśmy na wspólnej zabawie oraz przyjemnej edukacji 🙂 Odwiedziliśmy kręgielnię oraz las w którym uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. Stworzyliśmy misto przyszłości z Instytutem Kultury Miejskiej oraz dzięki Muzeum II Wojny Światowej poznaliśmy historię Misia Wojtka . W wolnej chwili znaleźliśmy czas na kino i odkrywajenie tajników współpracy oraz ekscytujące zabawy grupowe, szachy czy tańce.
Po długim roku szkolnym nadszedł czas na odpoczynek. Pogoda nam dopisuje, a plany na najbliższe tygodnie mamy ambitne i intensywne. Między grami miejskimi, wycieczkami i spacerami znajdziemy też czas na zabawę i relax.
Tydzień 1
Wszyscy widzą jak bardzo lubimy trampoliny i skakanie. Jump City zawsze jest dla nas super miejscem na spożytkowanie nadmiru energii.
Podczas gry miejskiej w Parku Regana przeszliśmy 11 km, był to bardzo duży wysiłek, który sprawił nam wiele satysfakcji z wykonanych zadań.
Zajęcia „Ognik” prowadzone w Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie były dla nas wspaniałą lekcją. W sali edukacyjnej OGNIK dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla a także mogły sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.
Dziękujemy Komendzie Wojewódzkiej Policji za przeprowadzenie z nami prelekcji dotyczącej bezpiecznych wakacji.
Tydzień 2
W kwietniu dostaliśmy zaproszenie od OSP Pruszcz Gdański na zajęcia w ich remizie, oczywiście nie mogliśmy odmówić 🙂 . To był kolejny wspaniały dzień ze strażakami – nauczyliśmy się zwijać i rozwijać węże strażackie, poznaliśmy co to kamera termowizyjna oraz jeszcze bardziej zagłębiliśmy sie w tajniki resuscytacji w rytmie piosenki „taki duży, taki mały może świętym być”.
W tym tygodniu rozpoczeliśmy również co czwartowe zabawy na basenie. Woda jest bardzo przyjemna, a zabawy w niej jeszcze przyjemniejsze.
Dzięki Panu Damianowi poznaliśmy piękne zakątki Oliwy. Odwiedziliśmy Katedrę, Pałac Opatów, park oraz zobaczyliśmy piękną panoramę Gdańska z punktu widokowego.
Pomimo, że to wakacje nie może zabraknąć nauki poprzez zabawę :), tym razem postawiliśmy na szachy.
Tydzień 3
Pomimo, że to już 3 tydzień to nasze tempo aktywności nie spada.
Szukaliśmy skarbu w lesie oraz spełnialiśmy się twórczo w Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
W EXPERYMENCIE szukaliśmy zaginionego skarbu uważając na fałszywe muszle :), tam również poznaliśmy działanie różnych urządzeń.
Oczywiście jak co tydzień odwiedziliśmy basen oraz pogłębialiśmy tajniki gry w szachy.
Na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Biologii zrealizowaliśmy kolejną grę terenową – „Przyroda jest w mieście”. Dzięki temu doświadczeniu dowiedzieliśmy się co to jest bioróżnorodność, jak wygląda żmijowiec zwyczajny oraz czym są nymfeidy 😉
Przy tak aktywnym tygodniu znaleźliśmy również czas na poznanie podstawowego splotu makramowego.
W „Domu sąsiedzkim” mogliśmy uczestniczyć w warsztatach ceramicznych. Ulepione przez nas gliniane aniołki, czekają teraz na wyschnięcie i wypalnie.
4 tydzień
Chociaż to już czwarty tydzień, to nie zwalniamy tempa. W tym tygodniu znaleźliśmy czas nie tylko na grupowe wyjścia, ale również na wspólne zabawy, gry oraz działania w mniejszym gronie.
Dbanie o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą, niesienie pomocy tonącym, ochrona środowiska, kontrola wałów przeciwpowodziowych, akcje ratownicze podczas katastrof i klęsk żywiołowych – to tylko niektóre zadania funkcjonariuszy z policji wodnej
Kręgle to nowa aktywność, którą poznaliśmy tego lata, mogą się przy niej bawić wszyscy bez względu na wiek.
Plażing 🙂
Rozwineliśmy nasze umiejętności z robienia makramy, tym razem powstały bransoletki, jesteśmy z siebie bardzo dumni 🙂
Tydzień 5
W ostatni tydzień naszych wakacji, postanowiliśmy zwolnić tempa 🙂 Udaliśmy się na festyn policyjny, który ze względu na deszcz nie odbył się, ale i tak dostaliśmy nagrody za stawienie się na nim 🙂 Udaliśmy się również na spacer po Starym Mieście oraz na wystawę interaktywną w NMM. Wolny czas spędzaliśmy na zabawach i tańcach na naszej świetlicy.
Dzięki uprzejmości OSP Pruszcz Gdański jeszcze lepiej poznaliśmy jeden z najniebezpieczniejszych zawodów. Okazało się, że do tak ciężkiej pracy zgłaszają się również kobiety, które chcą nieść pomoc. Strażaczki pokazały nam jak wygląda ich remiza oraz zaprezentowały nam specjalne ubiory wykorzystywane podczas akcji- dowiedzieliśmy się, że pełny ekwipunek strażaka może ważyć nawet 40 kg. Panie z OSP nauczyły nas również jak prawidłowo wykonać telefon do straży pożarnej – musimy przyznać, że nie było to łatwe zadanie.
W tym roku z powodu pandemii nie mogliśmy spędzać ferii zimowych razem w świetlicy. Pomimo tego bardzo nas cieszy, że nasze świetliczaki intensywnie korzystały z zimowej aury i dzieliły się z nami swoimi przygodami na śniegu.
W tym roku nie mogliśmy się spotkać by osobiście przedstawić Jasełka, ale pokonaliśmy te utrudnienia i przygotowaliśmy Jasełka on-line. Dla przypomnienia przedstawiamy wszystkim poszczególne role jakie odgrywaliśmy oraz link do Jasełek.
Po wielu miesiącach ciężkiej pracy przyszedł czas na dyplomy, gratulacje i „uściski dłoni” – no i oczywiście czas na nasze upragnione wakacjeeeee 🙂
Lipiec zaczeliśmy bardzo aktywnie, już w pierwszym tygodniu odwiedziliśmy Afrykę, poznaliśmy jej mieszkańców, zwyczaje i kulturę. Odwiedziła nas pani Gosia, która uczyła dzieci na Czarnym kontynencie. Nauczyła nas paru słów w obcym dla nas języku – Bardzo dziękujemy 🙂 Oczywiście znalazł się również czas na przyjemności, zabawy na świeżym powietrzu oraz wyjście do naszych skrzydlatych przyjaciół.
Nawet nie wiemy kiedy minął drugi tydzień wakacji w Naszej Przystani. Jak zwykle bywa to u nas, każdy dzień był bardzo aktywny. Nauczyliśmy się robić piękne zwierzęta z taśmy i zwykłej gazety, poznaliśmy tajniki przyrody w Dolinie Samborowskiej oraz „odwiedziliśmy” Australię i obie Ameryki. Oczywiście poza edukacyjną stroną naszych wakacji był też czas na wyskakanie nadmiaru energii w Jump City oraz sprawdzenia się podczas 30 kilometrowej wyprawy rowerowej na Klif.
Za nami kolejny tydzień wakacji, a my nie zwalniemy tempa 🙂 Niestety pogoda czasami popsuła nam plany, ale my się nie martwimy, ponieważ miejsce do zabawy nie ma znaczenia. W tym tygoniu odwiedził nas Pan Janusz – marynarz z krwi i kości – opowiedział nam o statkach, dalekich wodach oraz piratach. Znalazł się również czas na pyszne grillowanie, pierwsze morskie kąpiele oraz odtwarzanie scen z życia wziętych na deskach prawdziwego teatru.
Właśnie to lubię w zdjęciach pozwalają uchwycić i przeżyć raz jeszcze szczęśliwe chwile 🙂
Połowa wakacji za nami, ten czas był dla nas bardzo aktywny i pełen wrażeń. W naszej świetlicy powstało biuro detektywistyczne, a my jako młodzi detektywi rozwiązaliśmy bardzo tajemniczą zagadkę. Odwiedziliśy również bractwo rycerskie KERIN, które przeniosło nas do średniowiecza, gdzie pod okiem prawdziwego rycerza poznawaliśmy życie ówczesnych ludzi. Jak zawsze był czas na tańce, wspinaczkę oraz wodną potyczkę (nikt nie został suchy), oczywiście jeśli była zabawa to był też czas na naukę, podczas, której poznaliśmy tajniki archeologii.
Koniec wakacji
Nawet gdy wakacje dobiegają końca znalazł się czas na edukację i zabawę. Zaprzyjaźniona Pani Sylwia, pracująca w dziale edukacji w Muzeum II WŚ oprowadziła nas po Westerplatte i zapoznała z pracą archeologów. Jako jedni z nielicznych mogliśmy wejść na teren wykopalisk i zapoznać się z dokumentacją archeologiczną. Odwiedziliśmy również las i poznaliśmy życie naszych rodzimych ptaków, dowiedzieliśmy się, że sójka jest strażnikiem lasu i ostrzega inne zwierzęta przed niebezpieczeństwem.
Miłość nie polega na tym aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku –Mały Książę–
Pomimo, że nie możemy się spotkać na żywo to nadal jesteśmy razem. Razem się uczymy, razem śmiejemy, razem tworzymy. Nic i nikt nie pokona więzi jakie nas łączą (nawet w czasie pandemii).
Kto jest kto ? 🙂
Pomimo, że od połowy października wróciliśmy do nauki zdalnej i świetlica też działa online, a grudzień już póka do naszych drzwi to staramy się nadal działać razem nawet na odległość 🙂